Transcend's MTE652T2 M.2 SSD features the PCI Express (PCIe) Gen3 x4 interface and is compatible with NVM Express (NVMe) 1.3 specifications, delivering unparalleled transfer speeds. The MTE652T2 features the latest 3D NAND technology for higher storage efficiency, 30µ" PCB gold finger and Corner Bond technology for enhanced durability, built-in DRAM cache for fast access, an extended operating temperature range from -20°C to 75°C, and an endurance rating of 3K Program/Erase cycles for reliable operation.
- With a capacity of 64 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- PCI Express NVMe 3.0 x4 interfaceguarantees quick and reliable data transfer
- M.2 2280 form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Endurance (TBW) | 1080 TB |
| Endurance (DWPD) | 2 |
| Random 4KB Read | 190000IOPS |
| Random 4KB Write | 290000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 2.05 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 1.22 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | M.2 2280 |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (M | 342.2 Year |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

