Ultra Fast!
DDR5 DRAM modules offer advanced system performance and reliability. High throughput improves your computer's performance in a snap!
Dual Transfer Channels
DDR5 adopts two independent 32-bit transfer channels, which provide higher transfer speeds and increase storage efficiency.
Optimized Power Efficiency
DDR5 working voltage is merely at 1.1V and it is designed with a power management IC (PMIC), which allows better energy control and reduces power interference.
On-die ECC for Superior Stability
DDR5 DRAM modules feature the on-die ECC mechanism. Each chip automatically spots and corrects data errors, improving data integrity and system stability.
Quality Chips Tested for Durability
Compliant with the JEDEC standards, Transcend's DRAM modules are built with the finest DRAM chips from major global manufacturers.
Limited Lifetime Warranty
Transcend DRAM modules are covered by a limited lifetime warranty to guarantee the best user experience.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 6400 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- CUDIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- Desktop PC device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- CUDIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | CUDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |

