Compliant with JEDEC international standards, Transcend's new-gen DDR5 JetRam memory modules are manufactured with true ETT grade, brand-name DRAM chips that have passed Transcend's strict screening process and rigorous environmental testing. DDR5 features two independent 32-bit channels that bring speeds to 4,800 MT/s. 1.1V low working voltage and PMIC effectively reduce signal interruption while cutting down power consumption for your computer. On-die ECC automatically spots and corrects data errors, enhancing data integrity and system stability.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 4800 MHz memory speed with CL40 latency will run them smoothly
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 1 x 8GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 262-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL40 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 262-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 262-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unregistered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |

