Compliant with JEDEC international standards, Transcend's new-gen DDR5 JetRam memory modules are manufactured with true ETT grade, brand-name DRAM chips that have passed Transcend's strict screening process and rigorous environmental testing. DDR5 features two independent 32-bit channels that bring speeds to 5,600 MT/s. 1.1V low working voltage and PMIC effectively reduce signal interruption while cutting down power consumption for your computer. On-die ECC automatically spots and corrects data errors, enhancing data integrity and system stability.
- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- Up to 5600 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- 48 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL46 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 48 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 48 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL46 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |







