Memory Modules | DDR5
New-gen DDR5 memory modules feature two transfer channels for blazing-fast speeds. 1.1V low voltage, PMIC, and on-die ECC bring unprecedented performance and stability to your computer.
Ultra Fast!
DDR5 DRAM modules offer advanced system performance and reliability. High throughput improves your computer's performance in a snap!
Dual Transfer Channels
DDR5 adopts two independent 32-bit transfer channels, which provide higher transfer speeds and increase storage efficiency. The optimized performance is ready to support professional works including graphic design, programming, and video editing.
Optimized Power Efficiency
DDR5 working voltage is merely at 1.1V and it is designed with a power management IC (PMIC), which allows better energy control and reduces power interference. Transcend's JetRam memory modules are manufactured with true ETT grade, brand-name DRAM chips that have passed Transcend's strict screening process and rigorous environmental testing.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 5600 MHz memory speed with CL46 latency will run them smoothly
- SODIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 1 x 32GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 262-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL46 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 262-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable opt
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 262-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL46 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |