Compliant with JEDEC international standards, Transcend's new-gen DDR5 JetRam memory modules are manufactured with true ETT grade, brand-name DRAM chips that have passed Transcend's strict screening process and rigorous environmental testing. DDR5 features two independent 32-bit channels that bring speeds to 4,800 MT/s. 1.1V low working voltage and PMIC effectively reduce signal interruption while cutting down power consumption for your computer. On-die ECC automatically spots and corrects data errors, enhancing data integrity and system stability.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 4800 MHz speed with unbuffered signal and CL40 latency for playing the latest games and using heavy software
- 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- 1 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL40 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Desktop PC device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unregistered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |