Stability and reliability are critical for both servers and workstations. Transcend's DDR4 ECC SO-DIMM memory modules are fully compatible with the Intel® micro server platform and feature Error Correcting Code, which monitors data being transferred in and out of memory and corrects any errors found. Each module is constructed with top-quality DRAM chips and is rated at 2133MHz, translating into data transmission rates of up to 17GB/s. They are ideal for small form-factor industrial computers, POS terminals, medical equipment, and mini-ITX systems. Operating at a nominal voltage of just 1.2V, Transcend's DDR4 ECC SO-DIMMs reduce electrical load on the memory controller, consuming up to 40% less power compared to standard 1.5V DDR3 DIMMs.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2133 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL15 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 260-pin and 4 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 790 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |