Small form-factor cases and slim notebook enclosures usually come hand-in-hand with tightly spaced components with limited room for heat dissipation. Transcend's DDR3 Low Voltage SO-DIMM operates at a nominal voltage of just 1.35V, which not only reduces heat production, but also reduces overall power consumption for compact low power mini-ITX systems and slim, power-efficient notebooks.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1866 MHz speed with unbuffered signal for playing the latest games and using heavy software
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- DDR3L SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 204-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL13 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- SODIMM form factor with 204-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 204-pin |
| CAS Latency | CL13 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.