Stable, reliable operation is a critical element for both servers and workstations alike. Transcend's DDR3 ECC DIMM features Error Correcting Code that monitors the data that gets transferred in and out of memory and corrects any errors found. This greatly decreases the risk of computational errors during complex tasks, while at the same time increases overall system reliability. These modules also feature a revolutionary new on-board thermal sensor, which allows the system to monitor temperatures and redistribute memory load--a process that can greatly enhance memory reliability, efficiency, and overall system stability.
- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL11 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 240-pin and 4 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 50 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |

