Compliant with JEDEC standard, Unbuffered long DIMMs and small outline DIMMs are suitable for embedded desktops and laptops.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 4800 MHz speed with unbuffered signal and CL40 latency for smooth computer performance
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 1 x 8GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 262-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL40 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 262-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 262-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Error Checking | On-die ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

