Stable and reliable operation is a critical element for both servers and workstations. Transcend's DDR4 ECC Unbuffered DIMMs are fully compatible with Intel® Xeon® E5-2600 v3 server family processor (codenamed as "Haswell-EP"). The memory modules feature Error Correcting Code, which monitors the data that gets transferred in and out of memory and corrects any errors found. Each module is constructed with top quality DRAM chips and is rated at 2133MHz, maximizing data transmission efficiency with higher bandwidth of up to 17GB/s. Operated at a nominal voltage of just 1.2V, Transcend's DDR4 ECC Unbuffered DIMMs reduce electrical load on the memory controller, consuming up to 40% less power compared to 1.5V standard DDR3 DIMMs.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2133 MHz speed with unbuffered signal for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR4-2133/PC4-17000 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 8GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL15 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimiz
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |