DDR4 SO-DIMM
Transcend's DDR4 SO-DIMM offers exceptional speed and reliability for notebooks, small form-factor industrial computers, POS terminals, medical equipment and mini-ITX systems. Made with only the highest quality brand-name DRAM memory chips and materials, these modules are also 100% tested to ensure stability and multi-system compatibility.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2400 MHz speed for smooth computer performance
- 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- DDR4-2400/PC4-19200 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 260-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL17 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- SODIMM form factor with 260-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL17 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.