Engineered from the ground up specifically for use in portable computers, Transcend's notebook modules use the highest grade, brand-name DRAM chips available, which are selected only after passing of our stringent performance and stability evaluation, including rigorous testing in extreme environments. These compact memory modules offer an unrivaled level of compatibility and stability that far outclasses the competition. Suitable for use in notebooks of virtually every brand and type, Transcend memory modules are at the heart of many high-quality, extremely reliable computers. Moreover, to assure ultimate cross-platform compatibility and stability, each module is tested in many different system configurations that include mainstream notebooks and popular software programs.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1600 MHz speed for smooth computer performance
- 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- DDR3-1600/PC3-12800 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 204-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- Desktop PC device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- SODIMM form factor with 204-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 204-pin |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |