DDR4 SO-DIMM
Transcend's DDR4 SO-DIMM offers exceptional speed and reliability for notebooks, small form-factor industrial computers, POS terminals, medical equipment and mini-ITX systems. Made with only the highest quality brand-name DRAM memory chips and materials, these modules are also 100% tested to ensure stability and multi-system compatibility.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2133 MHz speed with CL15 latency for smooth computer performance
- 4 GB of memory to refine your computer's performance
- 260-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 260-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL15 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- SODIMM form factor with 260-pin and 4 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 47.2 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.