Stability and reliability are critical for both servers and workstations. Transcend's DDR4 ECC SO-DIMM memory modules are fully compatible with the Intel® microserver platform and feature Error Correcting Code, which monitors data being transferred in and out of memory and corrects any errors found. Each module is constructed with top-quality DRAM chips and is rated at 2400MHz, translating into data transmission rates of up to 19GB/s. They are ideal for small form-factor industrial computers, POS terminals, medical equipment, and mini-ITX systems. Operating at a nominal voltage of just 1.2V, Transcend's DDR4 ECC SO-DIMMs reduce electrical load on the memory controller, consuming less power compared to standard 1.5V DDR3 DIMMs.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2400 MHz memory speed will run them smoothly
- 4 GB of memory to refine your computer's performance
- 260-pin DDR4-2400/PC4-19200 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL17 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Desktop PC device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 260-pin and 4 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |