Small yet powerful, Transcend DDR3L ECC-DIMM VLP modules are a mere 0.74 inches high and operating at a nominal voltage of just 1.35V. Built using the highest quality brand-name DRAM chips available, these modules not only produce less heat, but also reduce electrical load on the memory controller to offer power savings of up to 15% versus standard 1.5V. Rigorously tested to ensure superior performance and reliability, these modules are an economical solution to help significantly improve airflow and memory heat dissipation.
- Support ECC error detection and correction
- Precise clock management for accurate synchronization across many modules
- On DIMM Thermal Sensor
- Serial presence detect with EEPROM
- Internal calibration through ZQ pin
- On-die termination with ODT pin
- Burst Length: 4, 8
- Bi-directional differential data-strobe
- JEDEC standard 1.35V (1.28V~1.45V) & 1.5V (1.425V~1.575V) power supply
- 8 bit pre-fetch
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3L-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Transcend 4GB DDR3L SDRAM Memory Module - 4 GB - DDR3-1600/PC3L-12800 DDR3L SDRAM - 1600 MHz - CL11 - 1.35 V - ECC - Unbuffered - 240-pin - DIMM
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

