Small form-factor cases and slim notebook enclosures usually come hand-in-hand with tightly spaced components with limited room for heat dissipation. Transcend's DDR3 Low Voltage SO-DIMM operates at a nominal voltage of just 1.35V, which not only reduces heat production, but also reduces overall power consumption for compact low power mini-ITX systems and slim, power-efficient notebooks.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed with CL11 latency will run them smoothly
- 4 GB memory smoothly executes complex apps and games
- 204-pin-pin DDR3-1600/PC3-12800 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 204-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL11 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Heatsink feature for maximum productivity
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 204-pin and 4 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

