Engineered specifically for use in cloud computing and virtualization systems, Transcend's DDR3 Low Voltage memory modules offer unparalleled stability and synchronized performance in configurations where many modules are installed. Operating at a nominal voltage of just 1.35V presents several advantages for the system such as a lower electrical load on the memory controller and low power consumption.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1333 MHz speed with unbuffered signal and CL9 latency for playing the latest games and using heavy software
- SODIMM 4 GB of memory to refine your computer's performance
- DDR3 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 204-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL9 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- SODIMM form factor with 204-pin and 4 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 204-pin |
| CAS Latency | CL9 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.