Engineered specifically for use in cloud computing and virtualization systems, Transcend's DDR3 Low Voltage memory modules offer unparalleled stability and synchronized performance in configurations where many modules are installed. Operating at a nominal voltage of just 1.35V presents several advantages for the system such as a lower electrical load on the memory controller and low power consumption.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1600 MHz speed for smooth computer performance
- SODIMM 2 GB of memory to refine your computer's performance
- DDR3 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 204-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- SODIMM form factor with 204-pin and 2 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 204-pin |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.