Small form-factor cases and slim notebook enclosures usually come hand-in-hand with tightly spaced components with limited room for heat dissipation. Transcend's DDR3 Low Voltage SO-DIMM operates at a nominal voltage of just 1.35V, which not only reduces heat production, but also reduces overall power consumption for compact low power mini-ITX systems and slim, power-efficient notebooks.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1333 MHz memory speed with unbuffered signal and CL9 latency will run them smoothly
- 2 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3-1333/PC3-10600 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 2GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 204-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL9 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 204-pin and 2 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 2GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.