DRAM Modules DDR3
Transcend's DDR3 DRAM modules operate at a nominal voltage of 1.5V or 1.35V, offering exceptional clock speeds to cater to the demands of the embedded industry. The modules are available in multiple form factors and technologies, such as ECC and wide-temperature support. All components are of the highest quality, having been sourced directly from the world's rst-tier supplier of DRAM chips and stringently tested for unparalleled compatibility, reliability, and performance.
Transcend's DDR3 DRAM modules operate at a nominal voltage of 1.5V or 1.35V, offering exceptional clock speeds to cater to the demands of the embedded industry. The modules are available in multiple form factors and technologies, such as ECC and wide-temperature support. All components are of the highest quality, having been sourced directly from the world's rst-tier supplier of DRAM chips and stringently tested for unparalleled compatibility, reliability, and performance.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1866 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- 2 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 204-pin-pin DDR3-1866/PC3L-14900 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 204-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL13 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- SODIMM form factor with 204-pin and 2 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1866/PC3L-14900 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 204-pin |
| CAS Latency | CL13 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.