The TS256MLK64V1U is a 256M x 64bits DDR3-1066 Unbuffered DIMM. The TS256MLK64V1U consists of 16pcs 128Mx8 bits DDR3 SDRAMs in FBGA packages and a 2048 bits serial EEPROM on a 240-pin printed circuit board. The TS256MLK64V1U is a Dual In-Line Memory Module and is intended for mounting into 240-pin edge connector sockets. Synchronous design allows precise cycle control with the use of system clock. Data I/O transactions are possible on both edges of DQS. Range of operation frequencies, programmable latencies allow the same device to be useful for a variety of high bandwidth, high performance memory system applications.
- RAM Module is the single answer to all your desired and heavy-duty application memory needs
- Up to 1066 MHz speed with unbuffered signal is enough to run heavy software smoothly while surfing web with dozens of tabs open
- 2 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 240-pin-pin DDR3-1066/PC3-8500 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 2GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- Desktop PC device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 240-pin and 2 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1066 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1066/PC3-8500 |
| Number of Modules | 1 x 2GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 50 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

