Transcend DDR4 DRAM Modules feature transfer speeds as high as 3200 Mbps that boost your work efficiency. DDR4 module comes in the regular form factor as well as in small outlines to accommodate different motherboard form factor requirements. All modules are engineered with the finest chips available, and stringently tested to ensure reliability and compatibility across platforms.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed with unbuffered signal and CL22 latency will run them smoothly
- DIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL22 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Desktop PC device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applicatio
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL22 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Transcend 16GB DDR4 SDRAM Memory Module
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

