Built to exacting specifications with the finest chips and components available, Transcend DDR4 SO-DIMM memory modules undergo rigorous laboratory testing to ensure unrivaled performance and stability for mainstream notebooks. Because small form-factor cases and slim notebook enclosures usually come hand-in-hand with tightly spaced components with limited room for heat dissipation, Transcend's DDR4 SO-DIMM operated at a nominal voltage of just 1.2V not only reduces heat production, but also reduces overall power consumption to save more energy.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2666 MHz speed with unbuffered signal and CL19 latency for smooth computer performance
- 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 260-pin DDR4-2666/PC4-21333 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL19 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL19 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |