Designed for high-end desktop PCs, Transcend's DDR4 Long-DIMM memory modules are fully compatible with Intel Haswell-E CPU with X99 chipset. Each module is constructed with top quality DRAM chips and rated at 2133MHz, maximizing data transmission efficiency with higher bandwidth of up to 17GB/s. Operated at a nominal voltage of just 1.2V, Transcend's DDR4 Long-DIMMs reduce electrical load on the memory controller, consuming up to 40% less power compared to 1.5V standard DDR3 DIMMs.
- RAM Module offers enhanced memory with maximum productivity
- Up to 2133 MHz speed with unbuffered signal and CL15 latency for smooth computer performance
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with DIMM 16 GB of memory that effortlessly manages them
- 288-pin DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 288-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL15 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transcend Information |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL15 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

