Revolutionize Your WiFi Experience with WiFi 7
WiFi 7 has arrived with unprecedented performance-offering accelerated throughput, lower latency, stronger anti-jamming, and higher efficiency. Join the league of pros and experience the sheer performance of the next generation of WiFi.
320 MHz
Doubles the width, doubles the speed
Multi-Link Operation
Increases throughput, reduces latency, and improves reliability
4K-QAM
Packs 120% data for higher speeds
Multi-RUs
Make full use of every resource for maximum efficiency
Zero-Wait DFS
Immediately switch to clean channels without WiFi drop off
19 Gbps Tri-Band WiFi Speeds
Next-gen 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz bands enhance WiFi speeds and efficiency significantly, ensuring a smoother experience for all applications. Enjoy fluent 4K/8K streaming, immersive AR/VR, online gaming, and blazing-fast downloads.
10G Symmetrical Internet and Wired Connectivity
XGB835v features an XGS-PON port and a 10 GbE WAN port, delivering up to 10 Gbps for both fiber and Ethernet connections-designed for bandwidth-intensive homes and future-proof networks. The 10 GbE LAN port, along with multiple 2.5 GbE LAN ports, provides flexible high-speed connectivity, while the USB port enables fast file and media sharing or serves as a backup for 3G/4G dongles-ensuring you stay connected at all times.
Extensive WiFi Coverage and Stronger Signals | Beamforming Technology
Beamforming technology and high-performance antennas combine to adapt WiFi coverage to perfectly fit your home and concentrate signal strength towards every device.
4T5R Antenna Architecture for Optimized Connections
Engineered with a 4T5R (4 transmitters + 5 receivers) antenna architecture, XGB835v delivers stronger signals and higher throughput on the 6 GHz band with high sensitivity.
The comparison test was conducted at mid-to-long distances in a controlled environment at the TP-Link lab.
More Connections, No More Buffering
Enhanced by WiFi 7 and featuring OFDMA, Multi-Link Operation (MLO), and MU-MIMO, you can connect 200+ devices simultaneously to build a fully connected home. Enjoy a more efficient network that loads faster without dragging down performance.
- Connects 200+ devices
Smart Mesh WiFi with Greater Flexibility
Create a unified mesh WiFi network with other EasyMesh-compatible routers or mesh APs for seamless whole home coverage.
Whole Home Coverage
Eliminate weak signal areas with WiFi coverage for your entire home
Seamless Roaming
Uninterrupted streaming when moving around your home
One WiFi Name
No more switching WiFi network names when you walk around
Robust Backhaul
Supports both wireless backhaul and Ethernet backhaul
Convenient VoIP Calls over the Internet
XGB835v integrates a high-performance phone system. You can connect your analog phone to the router with voicemail storage and various VoIP call features, such as caller ID, call waiting, call holding, and call forwarding to surpass traditional landlines.
- 19 Gbps Tri-Band WiFi 7: 12-stream tri-band WiFi enables gaming, 4K/8K streaming, AR/VR, and high-speed downloading on multiple devices-all at the same time.
- Symmetrical 10G Connectivity: XGS-PON technology delivers up to 10 Gbps of upstream and downstream transmissions simultaneously.
- Superior Coverage: High-performance antennas and beamforming technology combine to extend strong, reliable WiFi throughout your home.
- Clear 320 MHz Channels: Enjoy robust, high-speed connectivity with doubled throughput on 320 MHz channels on the expansive and less-congested 6 GHz band.
- Multi-Link Operation (MLO): Achieve higher throughput for each device with lower latency and higher reliability via multi-link aggregation across three bands.
- Versatile Internet Access: Supports direct fiber access, Ethernet connections via modem, and 3G/4G internet services through the USB port.
- More Connections: OFDMA and MU-MIMO technologies increase capacity and enable simultaneous transmission to more devices.
- EasyMesh-Compatible: Create a
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Total Wireless Transmission S | 2.38 GB/s |
| Wireless Performance | BE19000 |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wi-Fi Mesh System | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 6 GHz |
| VPN Supported | Yes |
| Total Number of Antennas | 10 |
| Number of Internal Antennas | 10 |
| Network Band | Tri Band |
| Number of Bandwidth Streams | 12 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 3.0 Type A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Number of Broadband (RJ-45) P | 1 |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Security | |
|---|---|
| Firewall Type | NAT |
| Encryption Standard | WPS |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |















