360° Coverage with 4-in-1 Cameras
A single fisheye camera can play the role of many, providing a simpler and more competitive security solution. For example, in 4PTZ display mode, it functions as four cameras at once, delivering complete coverage and flexible perspectives.
Multiple Display Modes
Along with the fisheye view, VIGI provides multiple display modes, enabling you to focus on every detail exactly as you prefer.
Smart Video Enhancement Technology
True WDR:By analyzing and blending different exposures, True WDR ensures both bright and dark areas remain properly exposed, delivering a well-balanced and natural-looking image even in environments with high-contrast lighting.
Smart IR:Smart IR dynamically adjusts infrared lighting to prevent overexposure and glare, improve visibility at different distances, and ensure clearer footage.
3D DNR:3D DNR is a noise reduction technology that analyzes image data across frames to selectively reduce noise while preserving important details.
White Balance:White Balance ensures that white appears neutral in an image, regardless of the lighting conditions.
Efficient H.265+ Compression Technology
H.265+ reduces the required bandwidth and storage space for videos while maintaining excellent image quality. It saves 57.5% and 15% more storage space compared to H.264 and H.265, respectively.
- 5MP Super-High Definition and IR Night Vision
- 360° Coverage without Blind Spots
- Supports Multiple Display Modes?and ePTZ
- Supports Ceiling Mount / Wall Mount / Pendant Mount�
- Smart Detection
- Smart Video Enhancement Technology
- Built-In Microphone & Speaker
- IP67 Waterproof and IK10 Vandal-Proof
- H.265+ Compression Technology
- Suitable for Small Indoor Areas like Retail Shops and Offices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Maximum Power Consumption | 12.14 W |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | API |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Horizontal FOV: 180° , Diagonal FOV:180° ? Vertical FOV: 86° ? Diagonal FOV: 180° , Vertical FOV: 180° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1920 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 1.44 mm |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/3 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 32.81 ft |
| Number of IR LEDs | 4 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.7" |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Fisheye |
| Mount Type | Pendant Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Vandal Proof |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Video Formats | H.265M |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Humidity (N | 95% |
| Maximum Storage Humidity (Non | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |







