Motorized Varifocal
By adjusting the field of view (FOV), this feature assists you in concentrating on areas of interest, minimizing invalid detection zones, and enhancing target clarity.
Human & Vehicle Classification
Distinguish humans and vehicles from other objects and receive more accurate event notifications.
Smart Video Enhancement Technology
True WDR:By analyzing and blending different exposures, True WDR ensures both bright and dark areas remain properly exposed, delivering a well-balanced and natural-looking image even in environments with high-contrast lighting.
Smart IR:Smart IR dynamically adjusts infrared lighting to prevent overexposure and glare, improve visibility at different distances, and ensure clearer footage.
3D DNR: 3D DNR is a noise reduction technology that analyzes image data across frames to selectively reduce noise while preserving important details.
White Balance:White Balance ensures that white appears neutral in an image, regardless of the lighting conditions.
Efficient H.265+ Compression Technology
H.265+ reduces the required bandwidth and storage space for videos while maintaining excellent image quality. It saves 57.5% and 15% more storage space compared to H.264 and H.265, respectively.
- 5X Optical Zoom for Easy Installation and Monitoring
- 4MP Super-High Definition and IR Range Up to 60m (197ft)
- Human & Vehicle Classification
- Smart Detection
- Smart Video Enhancement Technology
- Audio and Alarm Interface Available
- IP67 Weatherproof and IK10 Vandal Proof
- H.265+ Compression Technology
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Internal Memory | 512 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Maximum Power Consumption | 12 W |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | API |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 5x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 2.70 mm |
| Maximum Focal Length | 13.50 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/3 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 196.85 ft |
| Number of IR LEDs | 4 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.9" |
| Lens Mount Type | Φ14 |
| Field of View | ? Horizontal FOV: 29.6°-102.0° ? Vertical FOV: 16.8°-53.8° ? Diagonal FOV: 34.1°-122.8° |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Turret |
| Diameter | 4.4" |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Vandal Proof |
| Video Formats | H.265 (MP) |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Humidity (N | 95% |
| Maximum Storage Humidity (Non | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |



