3 LAN Ports Meet Minimal Deployment Effort
InSight S345-4G offers industry-first three LAN ports, enabling simultaneous connectivity for up to three devices as you need. It is ideal for coupling with solar power systems to eliminate additional wiring deployments.
Human & Vehicle Classification
Distinguish humans and vehicles from other objects and receive more accurate event notifications.
LightPro Night Vision Technology
The VIGI LightPro Night Vision Technology intelligently switches between IR night vision and full-color night vision by detecting people or vehicles. This allows the camera to capture clearer and more critical details with the white light on, and to reduce light pollution and energy consumption with the IR light on at most time, effectively adapting to a broader range of scenarios.
Smart Video Enhancement Technology
True WDR:By analyzing and blending different exposures, True WDR ensures both bright and dark areas remain properly exposed, delivering a well-balanced and natural-looking image even in environments with high-contrast lighting.
Smart IR:Smart IR dynamically adjusts infrared lighting to prevent overexposure and glare, improve visibility at different distances, and ensure clearer footage.
3D DNR:3D DNR is a noise reduction technology that analyzes image data across frames to selectively reduce noise while preserving important details.
White Balance:White Balance ensures that white appears neutral in an image, regardless of the lighting conditions.
- 4MP Super-High Definition and 24h Full-Color
- 4G Mobile Networking
- 3 LAN Ports for Downstream Devices
- Human & Vehicle Classification
- Smart Detection
- Smart Video Enhancement Technology
- Active Defense and Two-Way Audio
- H.265+ Compression Technology
- IP66 Weatherproof
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Maximum Power Consumption | 10.50 W |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | ARP |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Vertical FOV: 43° , Diagonal FOV: 95° , Horizontal FOV: 86° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 4 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/3 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 164.04 ft |
| Number of IR LEDs | 2 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.9" |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Bullet |
| Mount Type | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Proof |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | H.265M |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Humidity (N | 95% |
| Maximum Storage Humidity (Non | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Energy Star | Yes |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 4MP Outdoor Full-Color 4G Bullet Network Camera |