Human & Vehicle Classification
Intelligently distinguishes humans and vehicles from other objects, so you receive more accurate event notifications.
Smart Detection
Intrusion Detection
Line-Crossing Detection
Object Removal Detection
Object Abandoned Detection
Scene Change Detection
Region Entering Detection
Region Exiting Detection
Loitering Detection
Abnormal Sound Detection
VIGI Surveillance Solution
The VIGI professional surveillance system by TP-Link is dedicated to protecting the business that you've worked hard to build-whenever, wherever.
Outstanding functions, reliable quality guarantees, and simplified installation work together to ensure your business stays safe and sound.
Flexible Installation
Easily route your camera's cable into a dropped ceiling or avoid drilling by slotting it through the camera's side outlet.
- 5X Optical Zoom for Easy Installation and Monitoring
- 4MP Super-High Definition and IR Range Up to 197 ft (60 m)*1
- Human & Vehicle Classification
- Smart Detection
- Smart Video Enhancement Technology
- Audio and Alarm Interface Available
- IP67 Weatherproof and IK10 Vandal Proof
- H.265+ Compression Technology
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Maximum Power Consumption | 12 W |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | Digest Authentication |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Vertical FOV: 16.8°-53.8° , Diagonal FOV: 34.1°-122.8° , Horizontal FOV: 29.6°-102.0° |
| Optical Zoom | 5x |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Night Vision Type | Infrared |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Minimum Focal Length | 2.70 mm |
| Maximum Focal Length | 13.50 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/3 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Night Vision Distance | 60 ft |
| Number of IR LEDs | 4 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.9" |
| Lens Mount Type | Φ14 |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 5.1" |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Vandal Proof |
| Video Formats | H.265M |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Humidity (N | 95% |
| Maximum Storage Humidity (Non | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |





