People & Vehicle Analytics
Search and filter to people or vehicle of interest based on many different attributes, making post-event search faster and easier.
Human & Vehicle Classification
Distinguish humans and vehicles from other objects and receive more accurate event notifications.
Smart Video Enhancement Technology
True WDR:By analyzing and blending different exposures, True WDR ensures both bright and dark areas remain properly exposed, delivering a well-balanced and natural-looking image even in environments with high-contrast lighting.
Smart IR: Smart IR dynamically adjusts infrared lighting to prevent overexposure and glare, improve visibility at different distances, and ensure clearer footage.
3D DNR:3D DNR is a noise reduction technology that analyzes image data across frames to selectively reduce noise while preserving important details.
White Balance:White Balance ensures that white appears neutral in an image, regardless of the lighting conditions.
Efficient H.265+ Compression Technology
H.265+ reduces the required bandwidth and storage space for videos while maintaining excellent image quality. It saves 57.5% and 15% more storage space compared to H.264 and H.265, respectively.
- 4MP Super-High Definition and 24h Full-Color
- People & Vehicle Analytics
- Human & Vehicle Classification
- Smart Detection
- Smart Video Enhancement Technology
- Active Defense and Two-Way Audio
- IP67 Waterproof and IK10 Vandal-Proof
- H.265+ Compression Technology
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Maximum Power Consumption | 12.52 W |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | Digest Authentication |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Field of View | Horizontal FOV: 88° , Diagonal FOV: 105.4° , Vertical FOV: 46° |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Focal Length | 4 mm |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/3 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Number of IR LEDs | 2 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.7" |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Diameter | 4.8" |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Durability | Water Proof |
| Video Formats | H.265M |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Humidity (N | 95% |
| Maximum Storage Humidity (Non | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 4MP Full-Color Dome Network Camera |







