Full Color even in the Night
Outdoor Security Wi-Fi Camera
2K QHD, Clear and Bright Every Second
With a resolution of 2560x1440, QHD delivers more delicate detail. The feature of 8� magnification can also help you see further.
The Vivid Full-Color Sight at Dark NightDifferent from the black and white view of normal cameras, Tapo C320WS is equipped with the high resolution sensor and the fill light, catching more colors.
Brighter, Even For StarlightThe high-sensitive starlight sensor captures higher-quality images even in low-light conditions so details won't get lost in the shadows.
Customize Your Own Motion Detection High Decibel Siren AlarmYou can start the build-in siren for deterrent. And the siren alarm can also co-work with the different motion detections automatically.
Two-Way AudioAlways be on site with two-way audio. Communicate with a delivery person for your convenience.
IP66 Cope with extreme weather professionallyWaterproof mic/ Waterproof loudspeaker/ Waterproof sealing ring/ Waterproof......
Dedicated Tapo AppLive view, playback, save clips and set up-all in one app.
- 2K 4MP QHD & IP66: Tapo C320WS will capture every detail of what goes on outside your home with 2K QHD/4MP high resolution. Deploy your outdoor security cameras with peace of mind with a true to its name weatherproof IP66, this Wi-Fi security camera is ready for harsh particles and rain.Controller Type:Google Assistant;Amazon Alexa.Connectivity protocol:Wi-Fi.Power source type:Corded Electric
- Colored and Long Distance Night Vision: Dual integrated spotlights enable you to see everything that happens at night in vivid color night, and thanks to the 850 nm IR Sensor see for an extraordinary distance of up to 98 feet in the dark, making this the perfect outdoor security camera.
- Starlight Night Sensor: Experience clearer night vision than ever before thanks to the highly-sensitive starlight sensor that captures pristine high-quality images even in low-light conditions putting the C320WS a step above the typical cameras for home security.
- Works w/ Alexa & Google Assistant: Fully compatible with Amazon Alexa and Go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 240 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Night Vision Type | Color |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1440 |
| Maximum Focal Length | 3.18 mm |
| Maximum Aperture | f/1.61 |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | 2K |
| Night Vision Distance | 98.43 ft |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Image Sensor Size | 1/3" |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Water Proof |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Ingress Protection Rating | IP66 |

















