The Omada PoE++ Injector POE370S fully complies with IEEE 802.3af/at/bt (type 3) standards with up to 60 W power supply. It can easily expand your network to where there are no power lines or outlets, ideal for connecting PTZ IP Cameras, access points, and LEDs.
- 2 � 10Mbps/100Mbps/1Gbps/2.5Gbps/5Gbps/10Gbps RJ45 Ports ensure faster transmission
- Complies with IEEE802.3af/at/bt standards, supplies up to 60 W
- Reduces infrastructure costs by transmitting data and power simultaneously via an Ethernet cable
- Automatically determines and supplies the exact power to meet the device's need
- Wall-mounting and desktop design accommodates most installation scenarios
- Plug & Play installation, no configuration required
- Integrated power supply
- Durable metal casing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Input Current | 1.60 A |
| Maximum Output Power | 60 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop/Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 1 x 10 Gigabit Ethernet |
| Input Ports | 1 x 10 Gigabit Ethernet |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





