What This Product Does
The PoE Splitter POE10R (TL-POE10R) fully complies with IEEE 802.3af standard, and can work with all IEEE 802.3af PoE compliant PSE (Power Source Equipment) or PoE Supplier Adapter, such as TP-LINK's TL-SF1008P or POE150S, or other equivalent product, to deliver 12V, 9V or 5V Direct Current to where there are no power line or outlet, where you wish to fix device such as AP, IP Camera or IP Phone, etc.
- IEEE 802.3af compliant
- Selectable power output
- Gigabit speed support
- Plug-and-Play, no configuration required
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Output Voltage | 12 V DC |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Minimum Output Current | 1 A |
| Minimum Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Power | 12 W |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Short Circuit |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 1 x RJ-45 |
| Input Ports | 1 x PoE |
Omada POE10R PoE Splitter - 12 V DC, 2 A Output - 1 x PoE Input Port(s) - 1 x RJ-45 Output Port(s) - 12 W
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







