TP-Link | Omada Pro gigabit smart switches provide huge upgrade comparing with previous versions. The switches can be managed by TP-Link | Omada Pro SDN Controller, which provides professional and reliable one-step solutions. Integrated L2 and L2+ features such as 802.1Q VLAN, QoS, IGMP Snooping and static routing provide cost-effective networking solutions for small and medium-sized businesses without sacrificing enhanced usability and strong performance.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Features 8 networking ports to easily establish a local network or expand your existing one
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 150 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | PoE+ |
| Power Consumption | 174.20 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







