A Professional Omada SDN Hardware Controller
Centralized Cloud Management
- 2� 10GE SFP+ Slots,
- 4� Gigabit RJ45 Ports
- 2x USB 3.0 Ports for Backup
- Dual-Fixed Redundant Power Supplies
Centralized Management
The Omada hardware controller (OC400) for the Omada Software Defined Networking (SDN) platform, supports centralized
management for up to 1,000 Omada access points, 200 Omada switches, and 100 Omada routers.*Enjoy cloud service with no license
fees with the use of OC400.
- Omada Switches
- Omada Routers
- Omada Access points
- Unified Management Interface
- Controllers
- Cloud Access
Hybrid Cloud for Maximum Convenience
- Associate to the server
- Log in
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 4 ports
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1� Gigabit Ethernet Console Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
TP-Link Omada Hardware Controller - 4 Ports - Manageable - Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet - 1000Base-T, 10GBase-X - Twisted Pair, Optical Fiber - 1U - Rack-mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







