Designed for workgroups and departments, TP-Link JetStream L2/L2+ Managed Switch provides wirespeed performance and abundant L2 management features. It provides a variety of service features and multiple powerful functions with high security.
The EIA-standardized framework and smart configuration capacity can provide flexible solutions for a variable scale of networks. ACL, 802.1x and Dynamic ARP Inspection provide robust security strategies. QoS and IGMP snooping/filtering optimize voice and video application. Link aggregation (LACP) increases aggregated bandwidth, optimizing the transport of business critical data. SNMP, RMON, WEB and CLI Login bring abundant management policies. TP-Link JetStream L2/L2+ Managed Switch integrates multiple functions with excellent performance, and is friendly to manage, which can fully meet the need of the users demanding higher networking performance.
TL-SX3206HPP/ TL-SG3210XHP-M2/ TL-SG3218XP-M2/ TL-SG3428MP/ TL-SG3428XMP/ TLSG3428XPP-M2/TL-SG3452P/TL-SG3452XP is also a Power Sourcing Equipment (PSE*). All the RJ45 ports* on the switch support Power over Ethernet (PoE*) function, which can automatically detect and supply power to those powered devices (PDs*) complying with IEEE 802.3af, IEEE 802.3at and/or IEEE 802.3bt.
For TL-SG3218XP-M2, only port 1-8 supports the Power over Ethernet (PoE) function.
PSE: a device (switch or hub for instance) that provides power through an Ethernet cable.
PoE: This technology describes a system to transmit electrical power, along with data, to remote devices over standard twisted-pair cable in an Ethernet.
PD: a device powered by a PSE and thus consumes energy. Examples include powering network cameras, wireless LAN access points, IP telephones, network hubs, embedded computers etc.
2.5G PoE+ Ports for WiFi 6: 8� 2.5 Gbps ports smash the gigabit barrier and unlock the full potential of WiFi 6 APs.
10G Lightning-Fast Uplink: 2� 10 Gbps SFP+ slots enable high-bandwidth connectivity and non-blocking switching capacity.
240 W PoE Budget: 8� 802.3at/af-compliant PoE+ ports with a total power supply of 240 W*.
Integrated into Omada SDN: Zero-Touch Provisioning (ZTP)**, Centralized Cloud Management, and Intelligent Monitoring.
Centralized Management: Cloud access and Omada app for ultra convenience and easy management.
Static Routing: Helps route internal traffic for more efficient use of network resources.
Robust Security Strategies: IP-MAC-Port Binding, ACL, Port Security, DoS Defend, Storm control, DHCP Snooping, 802.1X, Radius Authentication, and more.
Optimize Voice and Video Applications: L2/L3/L4 QoS and IGMP snooping.
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Expand your network capacity with the help of 8 networking ports and transfer your data quickly and easily
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Fast Ethernet technology gives ideal solution for extending network connections to conference rooms, labs, lobbies and department workgroups
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 240 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 291.50 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1 � Micro-USB Console Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |





