- 67 W PoE Budget
- Long-Range PoE+ (250m)
- One-Click Priority Mode
- PoE Auto Recovery
- Desktop or Wall-Mounting
- Plug and Play
- Fanless Design for Silent Operation
- Durable Metal Casing
Power over Ethernet, Flexible Network Deployment
Compliant with the IEEE 802.3af/at PoE standards, the switch supports a total PoE power budget of 67 W with 30 W max per PoE+ port. When total power consumption exceeds 67 W, the intelligent power management will cut the lower priority ports power to protect devices from damage.
Instantaneous Multi-mode Toggles | Extend Mode | Up to 250m Transmissions
With extend mode, the PoE transmission distance reaches up to 250 m -perfect for IP Camera deployment in large areas.
Priority Mode | One-click Port Priority
Priority mode guarantees the quality of sensitive applications like video and voice in critical business areas by prioritizing the data of ports.
Recovery Mode | PoE Auto Recovery
Recovery mode helps automatically detect and reboot PD devices, such as cameras and APs, when they fall offline or go unresponsive-all without needing manual monitoring and restarts.
- 6� 10/100 Mbps RJ45 ports
- 4� PoE+ ports transfer data and power on individual cables
- Works with IEEE 802.3af/at compliant PDs
- Supports PoE Power up to 30 W for each PoE port
- Supports PoE Power up to 67 W for all PoE ports
- Up to 250m (820ft) data and power transmitting range under Extend Mode
- Priority Mode ensures high priority of ports 1-2 to guarantee the quality of sensitive application
- PoE Auto Recovery guarantees stable operation of PoE devices by automatically rebooting the dropped or unresponsive PD devices
- Plug and Play. No configuration or central management required
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 67 W |
| Power Source | Power Adapter |
| Power Consumption | 2.52 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 10 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Fast Ethernet PoE+ |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |







