What This Product Does
Omada SG6654XHP, an advanced L3 managed PoE+ switch, is crafted for convergence layer requirements with features like L3 routing, rapid 10 Gbps wired connectivity, stacking, and redundant power supplies. It offers an impressive 1440 W PoE budget, 48� gigabit RJ45 PoE+ ports, 6� 10 Gbps SFP+ slots, and physical stacking. Combined with centralized management, strong security, and comprehensive management features, SG6654XHP is an ideal, reliable network solution for SMBs, enterprises, and ISPs.
IEEE 802.3at/af-compliant Power over Ethernet
48� IEEE 802.3at/af-compliant PoE ports supply up to 1440 W total power to 802.3at and 802.3af devices,* with each port supplying up to 30 W power. Set up wireless access points, surveillance cameras, IP phones, and other PoE devices quickly and easily, without the hassle and cost of installing power cabling.
High-speed Connectivity and Powerful Stacking
48 gigabit RJ45 ports and 6� 10 Gbps SFP+ slots provide up to 216 Gbps switching capacity per unit. Up to 4 units of physical stacking with up to 864 Gbps switching capacity empower the networking structure with built-in redundancy and performance.
Abundant Layer 3 Capabilities
Comes with abundant Layer 3 routing protocols that support a scalable network. Static Routing, RIP, OSPF, ECMP, VRRP, DHCP Server, and DHCP Relay are supported. PIM-DM multicast routing protocol guarantees efficient routing for multicast groups.
Highly Available
Optional field-replaceable and hot-swappable redundant power supplies and VRRP make it an ideal choice for reliable networking architecture. ERPS supports rapid protection and recovery in a ring topology.
Enhanced Security Functions
Defend against a range of network threats with ACL support (IPv4 & IPv6), Dynamic ARP Inspection, IEEE 802.1X, MAB, Port Security, and Secure Shell.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Lets you conveniently connect different networks to enable improved flexibility to your infrastructure
- Stack port provides an easy and hassle-free way to extend your office network
- Features 48 networking ports to establish large network
- No need for power lines and outlets, the switch is capable of obtaining power from the PoE source
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| PoE Budget | 1440 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 67.24 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 6.0 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 6 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 6 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |









