- 48� Gigabit RJ45 ports and 4� Gigabit SFP slots
- Centralized cloud management via the web or the Omada app
- Standalone management via web, CLI, SNMP, and RMON
- Static Routing helps route internal traffic for higher efficiency
- VLAN, ACL, QoS, and IGMP Snooping
- ERPS supports rapid protection and recovery in a ring topology
- Fanless design for silent operation
- Durable metal casing and rackmountable design
Software Defined Networking (SDN) with Cloud Access
Remotely manage your access points, switches, and gateways across multiple sites all from a single interface.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Quickly and easily set up a wired network with 48 networking ports
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Twisted Pair media support ensures maximum convenience and great usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 34.86 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1 � Micro-USB Console Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
TP-Link Omada 48-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots - 48 Ports - Manageable - Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-T, 1000Base-X - 2 Layer Supported - 4 SFP Slots - 34.86 W Power Consumption - Twisted Pair, Optical Fiber - Rack-mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















