Omada's Software Defined Networking (SDN) platform integrates network devices, including access points, switches, and gateways, providing 100% centralized cloud management. Omada creates a highly scalable network all controlled from a single interface
- 24� 1/2.5/5/10 Gbps RJ45 PoE++ ports
- 8� 1/10 Gbps SFP+ slots
- 770 W total PoE budget*, up to 90 W PoE out per port
- Centralized cloud management via the web or the Omada app
- Standalone management via web, CLI, SNMP, and RMON
- Static Routing helps route internal traffic for higher efficiency
- VLAN, ACL, QoS, IGMP Snooping, OAM, and DDM
- ERPS supports rapid protection and recovery in a ring topology
- Durable metal casing and rack-mountable design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 770 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | PoE++ |
| Power Consumption | 1010.20 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 24 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 315002 Hour |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 8 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 8 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 8 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
TP-Link Omada 32-Port 10GE L2+ Managed Switch with 24-Port PoE++ - 24 Ports - Manageable - 10 Gigabit Ethernet - 10GBase-T, 10GBase-X - 2 Layer Supported - 1010.20 W Power Consumption - 770 W PoE Budget - Twisted Pair, Optical Fiber - PoE Ports - 1U - Rack-mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









