What This Product Does
Omada SG6428XHP is a versatile L3 managed PoE+ switch, offering L3 routing, rapid 10 Gbps connectivity, stacking, and redundant power supplies, ideal for convergence layer applications. It boasts a 720 W PoE budget,* 24� gigabit RJ45 PoE+ ports, 4� 10 Gbps SFP+ slots, and physical stacking. With centralized management, robust security, and comprehensive management features, it is a dependable choice for SMB, enterprise, and ISP networks.
IEEE 802.3at/af-compliant Power over Ethernet
24� IEEE 802.3at/af-compliant PoE ports supply up to 720 W total power to 802.3at and 802.3af devices,* with each port supplying up to 30 W power. Set up wireless access points, surveillance cameras, IP phones, and other PoE devices quickly and easily, without the hassle and cost of installing power cabling.
High-speed Connectivity and Powerful Stacking
24� Gigabit RJ45 ports and 4� 10 Gbps SFP+ slots provide up to 128 Gbps switching capacity per unit. Up to 4 units of physical stacking with up to 512 Gbps switching capacity empower the networking structure with built-in redundancy and performance.
Abundant Layer 3 Capabilities
Comes with abundant Layer 3 routing protocols that support a scalable network. Static Routing, RIP, OSPF, ECMP, VRRP, DHCP Server, and DHCP Relay are supported. PIM-DM multicast routing protocol guarantees efficient routing for multicast groups.
Highly Available
Optional field-replaceable andhot-swappable redundant power supplies and VRRP make it an ideal choice for reliable networking architecture.** ERPS supports rapid protection and recovery in a ring topology.
Enhanced Security Functions
Defend against a range of network threats with ACL support (IPv4 & IPv6), Dynamic ARP Inspection, IEEE 802.1X, MAB, Port Security, and Secure Shell.
Omada SDN
Integration into the Omada system brings centralized cloud management and a series of management features such as Zero-Touch Provisioning (ZTP).? The Omada Software Defined Networking (SDN) platform integrates network devices, including access points, switches, and routers, providing 100% centralized cloud management-all controlled from a single interface.
Apart from the ability to be centrally managed via the web or the Omada app, SG6428XHP is also easy to manage via an intuitive web-based Graphical User Interface (GUI) or an industry-standard Command Line Interface (CLI). For both management methods, traffic is protected through SSL or SSH encryption. SNMP (v1/v2c/v3) and RMON support enable the switch to be polled for valuable status information and to send traps for abnormal events.
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Increases the stack bandwidth of the stack port further than that of a single port
- Features 25 networking ports to meet the requirements of the most demanding workgroups
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling look
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 720 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | 916.60 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 25 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 1 x Gigabit Ethernet Network |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |











