- 28� Gigabit Ports (4� SFP)
- Fanless Design for Silent Operation
- Centralized Management
- Omada App
- Zero-Touch Provisioning
- Static Routing
- Ethernet Ring Protection Switching
Software Defined Networking (SDN) with Cloud Access
Remotely manage your access points, switches, and gateways across multiple sites all from a single interface.
- 24� Gigabit RJ45 ports and 4� Gigabit SFP slots
- 56 Gbps switching capacity
- Centralized cloud management via the web or the Omada app
- Standalone management via web, CLI, SNMP, and RMON
- Static Routing helps route internal traffic for higher efficiency
- VLAN, ACL, QoS, IGMP Snooping, OAM, and DDM
- ERPS supports rapid protection and recovery in a ring topology
- Fanless design for silent operation
- Durable metal casing and rack-mountable design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 20.60 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Shared SFP Slot | No |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
TP-Link Omada 24-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots - 24 Ports - Manageable - Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-T, 1000Base-X - 2 Layer Supported - Modular - 4 SFP Slots - 20.60 W Power Consumption - Twisted Pair, Optical Fiber - Rack-mountable, Desktop
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







