WiFi 7, WiFi Like Never Before
WiFi 7 has arrived with jam-dropping performance - offering accelerated throughput, lower latency, stronger anti-jamming and higher efficiency. Join the league of pros and experiance the sheer performance of the next generation WiFi.
HB810 features Wi-Fi 7 with the latest 6 GHz band, 320 MHz bandwidth, 4K-QAM, and Multi-RU for a combined speed of up to 19 Gbps, creating whole home multi-gigabit coverage.
19 Gbps 12-Stream Tri-Band Wi-Fi
Achieve up to 19 Gbps with Wi-Fi 7 technology: 4K-QAM, 6 GHz band with 320 MHz channels, and 12-Stream Tri-Band. Enjoy full access to 8K streaming and multi-gig downloading.
Outstanding 10 Gbps Wired Performance
Equipped with two 10 Gbps ports - one Ethernet/SFP+ combo WAN/LAN port and one Ethernet LAN port - HB810 provides flexible support for both fiber and copper connections. The additional two 2.5 Gbps ports and USB 3.0 port make it an ideal solution for future-proofing your home network.
Faster Speeds to Power Your Devices
Multi-Link Operation (MLO) enables HB810 to transmit data with Wi-Fi 7 clients across the 6 GHz and 5 GHz bands simultaneously, delivering faster Wi-Fi speeds than Wi-Fi 6/6E mesh.
The Ultimate Backhaul
With the latest WiFi 7 MLO technology, the system's wireless backhaul aggregation flow rate is increased. This way, it greatly improves overall throughput and reduces latency, delivering broader coverage with more stable and reliable connections.
- Down to the Last Detail:
- TP-Link's in-house component research and thorough hardware selection ensure the quality and value of the entire mesh system. Everything comes together to form the perfect Mesh device HB810.
- EasyMesh Technology:
- HB810 adapts this standard for improved compatibility and functionality, including Wi-Fi diagnostics, channel selection, and traffic separation. Walk through your home and enjoy seamless streaming at the fastest possible speeds.
- Simple. Easy. Yet Powerful:
- Setup and manage your network anytime and anywhere on the friendly TP-Link Aginet app. In just three easy steps your entire home can be blanketed in strong and reliable WiFi.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Total Wireless Transmission S | 2.38 GB/s |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wi-Fi Mesh System | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 6 GHz |
| VPN Supported | Yes |
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Total Wireless Transmission Speed | 2.38 GB/s |
| Network Band | Tri Band |
| Number of Bandwidth Streams | 12 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Number of Broadband (RJ-45) P | 1 |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Security | |
|---|---|
| Firewall Type | SPI |
| Encryption Standard | WPA2-PSK |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |









