- Experience high-performance and reliable wireless connectivity to the Internet and other offices
- Uses ISM Band to connect your computers, wireless printers, game consoles, and other Wi-Fi devices for a smooth network experience
- For USB-enabled devices accessibility, the router comes with a built-in USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Total Wireless Transmission S | 1.16 GB/s |
| Wireless Performance | BE9300 |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wi-Fi Mesh System | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| MU-MIMO Technology | Yes |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 6 GHz |
| VPN Supported | Yes |
| Network Band | Tri Band |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Number of Broadband (RJ-45) P | 1 |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Security | |
|---|---|
| Firewall Type | SPI |
| Encryption Standard | WPS |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















