TP-LINK's 2.4GHz 300Mbps 9dBi Outdoor CPE, the CPE210 is dedicated to cost effective solutions for outdoor wireless networking applications. With its centralized management application, it is flexible and ideal for point-to-point, point-to-multipoint and outdoor Wi-Fi coverage applications. Professional performance, coupled with user-friendly design, makes CPE210 an ideal choice for both business and home users.
- Connectivity technology: Wi-Fi Built In.
- Passive PoE adapter Supports up to 60 meter (200 Feet) Power over Ethernet deployment and allows the device to be reset remotely.
- Centralized management system Pharos Control.
- AP/ client/ AP router/ AP client router (WISP) operation modes.
- TP Link Pharos tdma (Time Division Multiple Access) technology improves product Performance in throughput, Capacity and latency Performance.
- System level optimizations for more than 5km long-range wireless transmission (only for paired Point-to-Point or Point-to-MultiPoint transmission).
- Adjustable transmission Power from 0 to 27dBm/500mW. Power Consumption: 10.5 Watts Max, Note: When deployed using Passive PoE, the power drawn from the power source will be higher by some amount depending on the length of the connecting cable.
- Built in 9dBi 2x2 dual polarized directional MIMO antenna.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Power Consumption | 10.50 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| MIMO Technology | Yes |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| Powerline | No |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Frequency Band | 2.48 GHz |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | No |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Pole-mountable |
| Security | |
|---|---|
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard | 152-bit WEP |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | No |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Management Port | No |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
TP-Link CPE210 - 2.4GHz N300 Long Range Outdoor CPE for PtP and PtMP Transmission - Point to Point Wireless Bridge - 9dBi, 5km+ - Passive PoE Powered w/ Free PoE Injector - Pharos Control
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







