- 4� 10 Gbps SFP+ Slots
- 24� Gigabit PoE+ Ports
- 384 W Total PoE Budget
- Centralized Management
- Omada App
- Zero-Touch Provisioning
- Ethernet Ring
- Protection Switching
- Static Routing
Easily Build a Whole 10G Multi-gigabit Network | 10G Router
Ensures the fast way
Full 10G Fiber Switch
Lightning-fast aggregation switching
Switch with 10G Uplink
PoE Switch with 10G Uplink
Wi-Fi 7/6 APs with 10G/2.5G Ports
Software Defined Networking (SDN) with Cloud Access
Remotely manage your access points, switches, and gateways across multiple sites all from a single interface.
Multiple Application Scenarios | Surveillance
Works with IP Cameras
Conference Call
Works with IP Phones
Wi-Fi Coverage
Works with Access Points
Wired Connections
Works with Non-PoE Devices such as PCs and Printers
- 4� 10 Gbps SFP+ slots
- 24� Gigabit 802.3af/at PoE+ ports
- 384 W total PoE budget with up to 30 W PoE output per port
- Centralized cloud management via the web or the Omada app
- Standalone management via web, CLI, SNMP, and RMON
- Static Routing helps route internal traffic for higher efficiency
- VLAN, ACL, QoS, IGMP Snooping, OAM, and DDM
- ERPS supports rapid protection and recovery in a ring topology
- Durable metal casing and rack-mountable design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 384 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 486.20 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Data Link Protocols | HTTPS |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 24-Port Gigabit and 4-Port 10GE SFP+ L2+ Managed Switch with 24-Port PoE+ |











