- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1866 MHz memory speed will run them smoothly
- DIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 240-pin-pin DDR3-1866/PC3-14900 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL13 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Mini PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 240-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing provides increased processing power to allow max
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1866/PC3-14900 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL13 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Total Micro ThinkPad 135W AC Adapter (Slim Tip) - For Notebook
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

