- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2933 MHz memory speed will run them smoothly
- 64 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4-2933/PC4-23466 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 64GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin pins for optimal performance and maximum reliability
- CL21 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin pins and 64 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows high speed and accuracy
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 64GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL21 |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 752 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Total Micro SmartMemory 64GB DDR4 SDRAM Memory Module
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.