- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2400 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- 288-pin-pin DDR4-2400/PC4-19200 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 288-pin pins for optimal performance and maximum reliability
- Desktop PC device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin pins and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Total Micro 8GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Desktop PC, Workstation, Server - 8 GB - DDR4-2400/PC4-19200 DDR4 SDRAM - 2400 MHz - 1.20 V - Unbuffered - 288-pin - DIMM
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

